Вт. Тра 14th, 2024

В Олександрії презентовано брошуру-візитівку про видатного олександрійця – Дмитра Івановича Чижевського. Презентація відбулась під час зустрічі з відомим сучасним філософом, публічним інтелектуалом, доктором філософських наук, директором громадської організації «Несторівський центр», координатором ініціативної групи «Інакша освіта» Віталієм Хромцем. Презентацію та вечір-зустріч провели в локації “Другий поверх”, а організаторами виступили культурний центр “Простір Дмитра Чижевського” та молодіжний простір “Другий поверх”.

Олег Панібратенко, голова громадського простору «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес», депутат Олександрійської міської ради

“Ідея народилась після того, як чимало гостей та жителів міста намагались дізнатись про те хто такий Дмитро Чижевський і єдине що можна було запропонувати – це усні розповіді та декілька бібліотечних видань. До речі книга, яка розповідає про життя і творчість Д.Чижевського, яка свого часу була видана в Кропивницькому та є унікальним за змістом зібранням листів, спогадів, розповідей про життя і творчий шлях видатного олександрійця вже бібліографічна рідкість. Тираж вичерпано. Саме тоді я звернувся до чижевськознавців з пропозицією видати невелику за обсягом, але простою, доступною для всіх мовою книгу, що була б своєрідною візитівкою про Дмитра Івановича Чижевського. Це була цікава і складна праця. Праця, що тепер завершилась презентацією видання, що вже викликало зацікавлення у багатьох жителів міста та гостей Олександрії.

Я сподіваюсь, що це буде початок відновлення зацікавленості до імені видатного українця, якого в певних напрямках краще знають за кордоном, ніж в рідному місті чи в Україні. Сподіваюсь, що спільними зусиллями ми повернемо місту це видатне ім‘я, а Україні – видатного науковця, українського дослідника філософії, літературознавця, мовознавця, славіста ХХ-го століття. Я вдячний кожному, хто доклав зусилля для того, щоб наша брошура стала візитівкою про місто, про видатного земляка. Особлива подяка краєзнавцю, бібліографу, людині, яка сформувала інтелектуальну основу видання, упоряднику Олександру Вікторовичу Чуднову”.

Повне відео з презентації можна переглянути нижче.

Про що брошура “Простір Дмитра Чижевського: …від Олександрії до Гейдельберга – з минулого в майбутнє…”

15 сторінок брошури-візитівки знайомлять нас з життям Д.Чижевського від дитинства до вершин наукової творчості. У брошурі кожна цитата, кожен вислів – це концентрована думка про цю видатну і цікаву, яскраву особистість.

Колеги-науковці підбирали не менш яскраві епітети, щоб означити діяльність Чижевського. Ось одна з дуже прикметних цитат, яка є у виданні.

“Юрій Шевельов означив дві основні риси наукової творчості Дмитра Чижевського: уміння збирати факти і вміння узагальнювати. На вершини наукової творчости виходять лише ті учені, що сполучують ці дві риси, як їх сполучували Михайло Грушевський і Олександер Потебня, сполучує Дмитро Чижевський. Надзвичайна широта наукових зацікавлень, фантастичні ненажерливість у читанні і бездонна пам’ять Чижевського спричинялись до широкого діапазону тематики його дослідів і публікацій: слов’янські мови, слов’янські й західні літератури, історія, філософія. Багато учених дивляться на світ з перспективи мурахи, а Чижевський — у науковій діяльності — громадянин світу”.

На одній з останніх сторінок брошури є відома цитата Ю. Лавріненка, який просто і дуже влучно оцінив спадок який дає нам Чижевський та його діяльність: «Нелегко йти за великим зразком, але щастя той зразок мати».

Як все починалось?

Нагадаємо, раніше до міста Кропивницький завітала делегація з Олександрії і Києва, що була зацікавлена у спробі перевідкриття імені видатного земляка – Дмитра Чижевського. Серед гостей – доцент філософського факультету ХНУ ім. В.Н. Каразіна Олександр Філоненко, засновник Середовища розвитку мислення Cowo.guru Андрій Мельник, аспірантку Марія Тайх з німецького міста Гейдельберг, в якому тривалий час жив та працював Дмитро Чижевський. Тоді коло зацікавлених Чижевським людей обрало місцем зустрічі та діалогу один з найбільших у Кропивницькому осередків культури – в обласній універсальній науковій бібліотеці, що має ім’я Дмитра Івановича Чижевського.

Раніше, Віталій Хромець вже приїздив в Олександрію, де він говорив про необхідність відновлення імені Дмитра Чижевського, фактично перевідкриття спадщини видатного вченого.

“Мене дуже тішить, що в місті, де Чижевський народився, відновлюється пам’ять про нього. Це справді унікальна постать, яку можна назвати інтелектуалом, всебічно розвинутою людиною, яка була інтегрована через німецьку інтелектуальну традицію до європейської інтелектуальної традиції.Флеш-книга про Чижевського

Мені б дуже хотілося, щоб Дмитро Чижевський став для олександрійців певним зразком, за яким хотілось би слідувати, і щоб його шлях певним чином став тим шляхом, яким можна йти і досягати у свій спосіб того, чого досягнув Чижевський. З єдиним але: Чижевському довелося поїхати з України, тому що він просто був би знищений більшовицькою владою. Олександрійцям же слід орієнтуватися на вченого, йти тим же шляхом, але залишалися в Олександрії, чи принаймні в Україні. Але для цього важливо, щоб в Олександрії створювалися умови, де власне ті, хто рухається цим шляхом, могли знайти своє застосування”, – прокоментував рух щодо відновлення памяті про Д.Чижевського Віталій Хромець в інтерв’ю журналістам ІА “Новий громадянин”. Повну версію інтерв’ю можна почитати за посиланням.

Також нещодавно в громадському просторі «КУБ» відбулась серія заходів під загальним слоганом «Дмитро Чижевський: від шанування до дружби», які відбулись за участі та модерації Мар’яни Образкової, яка очолила культурний центр “Простір Дмитра Чижевського”, що ініціює відновлення памяті про видатного земляка та формування інноваційного підходу до застосування культурної і наукової спадщини Д.Чижевського.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *