Сб. Тра 18th, 2024

Делегація з Олександрії і Києва відкривала нові сторони Дмитра Чижевського під час зустрічі у Кропивницькому

Інтелектуалів-однодумців гостинно зустріло місто Кропивницький у перший сонячний травневий день. Об’єднало цих людей прагнення відродити ім’я вченого Дмитра Чижевського в Олександрії. Але не за звичними формулами, а так, щоб він став цікавим, доступним та зрозумілим для кожного. Організатором цієї змістовної зустрічі став депутат Олександрійської міської ради, Олег Панібратенко, який приїхав до обласного центру разом із психологинею Мар’яною Образковою, керівницею культурного центру «ПРОСТІР Дмитра ЧИЖЕВСЬКОГО».

Зацікавила тема перевідкриття Дмитра Чижевського творчих інтелектуалів із інших міст, які вперше стали гостями Кропивницького – доцента філософського факультету ХНУ ім. В.Н. Каразіна Олександра Філоненка, засновника Середовища розвитку мислення Cowo.guru Андрія Мельника, а також аспірантку з Німеччини, з міста Гейдельберг, в якому довгий час жив та працював Дмитро Чижевський – Марі Тайх.

Зібралося коло зацікавлених Чижевським людей невипадково в одному з найбільших у Кропивницькому осередків культури – в обласній універсальній науковій бібліотеці, що має ім’я Дмитра Івановича Чижевського. Біля входу до найбільшої в області книгозбірні гостей зустрів краєзнавець Олександр Чуднов, який став провідником не тільки по життю та працям Дмитра Чижевського, а й по історичній частині Кропивницького.

Це був емоційний, насичений жвавим спілкуванням, цікавими історіями та новими відкриттями день, який розпочався з екскурсії по бібліотеці імені славетного вченого-земляка.

У відділі рідкісної книги ОУНБ увагу гостей привернуло унікальне видання Orbis Scriptus, яке було видане до 70-ліття Дмитра Чижевського. Це досить велика за обсягом книга, яка є раритетним виданням, що складається із статей, написаних вченими різними мовами на пошану видатному земляку. На сьогодні перекладу цієї книги немає, тож присутні ознайомившись із змістом видання оцінили його глибину та цікавість, відмітивши, що видання – справжній скарб, який може допомогти розкрити Чижевського по-новому.

Не залишили байдужими і розповіді Олександра Чуднова про самого Дмитра Чижевського: яким він був, як працював, з ким спілкувався. У ході бесіди про вченого-славіста вималювалися ниточки, що привели до інших славетних діячів з Кіровоградщини, про яких так само сьогодні майже ніхто не знає, але які теж гідні уваги.

Учасники групи підтримували жваву дискусію, ставили багато запитань, і це в черговий раз доводило зацікавленість особистістю Дмитра Івановича Чижевського не тільки на рівні міста, але і за його межами, адже учасники діалогу – це інтелектуали, які мають численні зв’язки із найпотужнішими науковими та університетськими колами України.

Багатьох вразив озвучений Олександром Чудновим факт про ведення Чижевським листування з трьома тисячами людей. Це є неспростовним доказом комунікативної активності вченого, його прагнення прилучити українську науку і досягнення української інтелектуального кола до кращих надбань світової науки. І таких фактів з біографії вченого було почуто цього дня багато, після чого учасники дискусії обговорювали різні варіанти ближчого, популярного знайомства людей з Дмитром Чижевським не тільки як з видатним філософом та славістом, значення якого для людини, що не має відповідної підготовки та знань складно осягнути, а й як зі звичайною людиною, в якій кожен може знайти щось спільне із самим собою. Ідеї вражали, і здавалося, ніби стаєш свідком народження чогось нового, що може змінювати відношення до життя, до країни, до регіону, до міста.

Зараз група творчих людей із різних міст розмірковує над тим, як розповісти олександрійцям про Дмитра Чижевського так, щоб вони самі почали ним цікавитися, осягнули його значимість і необхідність збереження пам’яті про свого видатного земляка. Тож роботи для гідного відзначення 130-річчя Дмитра Івановича, яке буде через рік, вистачає.

Дмитро Чижевський, як і колись, продовжує згуртовувати людей, навіть через багато років після відходу за межі біологічного життя. Він живе серед нас у житті науковому, промовляє словами книг, нарисів, досліджень, листування та спогадів. І головне – своєю харизматичної особистістю, де є багато цікавих сторінок для всіх і кожного.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *