Чт. Тра 16th, 2024

Благочинний Олександрійського району Кропивницької єпархії Православної Церкви України Сергій Яровий презентував проєкт побудови храму вірян Православної Церкви України. Презентація проєкту відбулась для депутатів міської ради та представників громадськості.


Розглянувши пропозиції та пройшовши тривалий шлях дискусій, перемовин, листування із місцевою владою, представники релігійної громади пропонують повернутися до ідеї надання земельної ділянки для спорудження храму у сквері Юрія Кравченка, що знаходиться на перехресті проспекту Соборного та Поштової вулиці (колишня Першотравнева).

На відео презентації є докладний опис самої пропозиції із розповіддю про те, чому варто будувати храм саме в цьому місці та яке для цього є обґрунтуванням з практичної точки зору, з точки зору безпеки людей та для зв’язку із вірянами. Для того, щоб уявити яким може бути храм, було представлено ескіз можливої споруди, яка виконана із використанням елементів традиційної сакральної української архітектури у стилі козацького бароко.

Біля храму пропонується спорудити пам’ятник засновнику міста – козаку Грицьку Усику. А також встановити стелу на пошанування всіх загиблих олександрійців, що загинули у боротьбі за Незалежність і свободу України. Ця позиція теж врахована у презентованому ескізі.

Святомиколаївська церква збудована не пізніше 1759 року. Дерев’яний православний храм було споруджено у стилі традиційної української сакральної архітектури ще за часів Усиківського шанцю – одного із давніших населених пунктів на території сучасної Олександрії. Зруйнована 1934 року за радянських часів. Поруч церкви розташовано було і місцеве єпархіальне правління.

Святомиколаївська церква

Успенський собор на центральний площі зруйновано у 30-роки під час чергової хвилі агресивного більшовицького атеїзму.

Успенський собор

Навпроти скверу Юрія Кравченка була споруджена унікальна сакральна православна споруда – Троїцька гімназійна церква. Вона була зруйнована вже у повоєнні роки, під час будівництва приміщення міськкому партії – нині приміщення міської ради. На місці зруйнованого храму немає жодного пам’ятного знаку чи позначки про його існування.

Троїцька гімназійна церква

Сучасна центральна вулиця – проспект Соборний не має жодного храму, які колись прикрашали південний та північний кути центральної вісі міста і за задумом проєкту розбудови Олександрії 1784 року мали б балансувати дві протилежні восьмикутні зірки-площі.

Розташування православного храму на цьому місці, у поєднанні із символічними об’єктами, що могли б відновити та увічнити пам’ять про козаків-засновників та водночас поєднати в один символьний ряд козаччину, що створювала місто Олександрії було б логічним продовженням відродження українського простору міста, поруч із вшанування пам’яті козаків-засновників і зокрема, Грицька Усика. Символічним є і те, що існує підтверджений краєзнавцями факт належності Грицька Усика до православної громади, оскільки його прізвище зафіксовано серед вірян православного приходу.

Нагадаємо, що питання будівництва храму Православної Церкви України, (а не використання пристосованого приватного приміщення) у зручному для більшості олександрійців місці – у сквері Юрія Кравченка, підтримали раніше депутати одразу чотирьох постійних комісій Олександрійської міської ради. Сталось це на початку липня 2022 року.

Про це ми детально розповідали у матеріалі «Чотири депутатські комісії погодили питання спорудження храму Православної Церкви України в центрі Олександрії».

Ідею підтримав Олександрійський міський голова, який вніс корективи у проєкт та запропонував своє бачення розв’язання проблеми. Саме це і стало підґрунтям для ухвалення рішення сесії. Про це розповідали журналісти ТРК «Вітер».

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *