Сб. Лип 13th, 2024

Чотири постійні депутатські комісії Олександрійської міської ради на своєму спільному засіданні погодили питання спорудження храму Православної Церкви України в центрі міста Олександрії. Майже десять років віряни української церкви не можуть отримати землю для побудови храму. Ініціатори проєкту говорять, що це лише перший крок до того, щоб місто отримало можливість побудувати українську церкву не на околицях міста, а в самому центрі Олександрії.

Розглянувши звернення Благочинного Олександрійського району Кропивницької єпархії Православної Церкви України Сергія Ярового, депутати одразу чотирьох постійних комісій своїм рішенням погодили проєкт міської ради з цього питання. Відповідне рішення ухвалено 1 липня.

Про що говориться у тексті проєкту?

Як зазначено у проєкті, текст якого є у розпорядженні журналістів ІА «Новий громадянин», депутати зобов’язують виконавчі органи ради вирішити питання регулювання земельних відносин, які мають на меті надання земельної ділянки для спорудження церкви релігійній організації «Релігійна громада Преображення Господнього Кропивницької єпархії Православної Церкви України м. Олександрія» на території скверу Юрія Кравченка.

Як зазначено у тексті проєкту, підтриманого комісіями, вирішення питання має включати упорядкування скверу як території рекреації, включно з озелененням, використанням території для релігійних потреб, потреб громадських інтересів, забезпечення сталого розвитку території, увічнення пам’яті засновника міста Олександрі – козака Миргородського полку Гетьманщини Грицька Усика, а також для створення сприятливого середовища для задоволення культурних та духовних потреб жителів громади.

Цей храм може з’явитись як частина рекреаційно-історичної та культурно-просвітницької території в сквері Кравченка, навпроти приміщення міської ради та на розі центрального проспекту і вулиці Першотравневої (історична назва — Поштова).

Дискусія була жаркою

Ухваленню рішення передувала дискусія, адже депутати розглядали це питання на спільному засіданні депутатських комісій, що мають різний напрямок діяльності. Зокрема у малій залі виконкому зібрались представники таких комісій:

  • постійна комісія з питань економічної і інвестиційної політики, планування, бюджету, фінансів та соціально-економічного розвитку;
  • постійна комісія з питань прав людини, законності, гласності, антикорупційної політики, місцевого самоврядування, депутатської діяльності, етики та регламенту;
  • постійна комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, містобудування, архітектури, будівництва та раціонального використання природних ресурсів;
  • постійна комісія з питань охорони здоров’я, материнства, дитинства, соціального захисту населення.

Головував на спільному засіданні постійних депутатських комісій очільник бюджетної комісії, депутат міської ради і голова фракції “Європейська Солідарність” Віталій Заріцький.

Військовики: храм ПЦУ і робота її громади — це турбота про завтрашній день міста і країни

Участь у роботі комісії взяв командир військової частини № 2269 Нацгвардії Руслан Розенберг. Він вказав, що робота церкви і зокрема громади Православної Церкви України із військовиками та їх родинами вкрай важлива, особливо у воєнний час.

Він наголосив, що не тільки власна українська церква має бути в місті, але і приміщення де можна укріплювати духовно, звертати увагу на високі духовні цінності і молодь та дітей, навчати нове покоління українців поваги до віри, до духовності. І робити це необхідно вже зараз, сьогодні.

Головний архітектор: прямо зараз — не можна, але змінити документацію можливо

У дискусії взяла участь головний архітектор міста, начальник відділу архітектури та ремонтно-будівельних робіт управління житлово-комунального господарства, архітектури та містобудування міської ради Тетяна Ігнатьєва. Вона наполягала на неможливості виділення земельної ділянки поточним рішенням ради під будівництво церкви, пояснюючи це наявними обмеженнями. Однак не заперечувала, що завдяки певним організаційним діям вдасться розв’язати це питання. Для цього можна вносити зміни до Генерального плану міста та іншої містобудівної документації.

Що думають депутати від різних політичних сил: “Батьківщина”, “Слуга народу”, “Європейська Солідарність”

Спорудження церкви, облаштування пам’ятного знаку засновнику міста та створення затишної відпочинкової зони на території меморіального скверу Почесному громадянину міста Кравченку. Все це і може стати новим, питомо українським маркером Олександрії, де окрім бюста Тарасу Шевченку, на центральному проспекті годі і знайти щось пов’язане з Україною та українською культурою. Так вважає депутат міської ради і голова комісії з законності Олег Панібратенко. Він наполіг на тому, що не варто відхилятись від суті звернення та ухвалити рішення у такому варіанті, який пропонується громадою, а не вигадувати якісь сторонні локації. Водночас необхідно пройти всю необхідну процедуру, яка є законною та яку необхідно виконати так, як це передбачається українським законодавством. Включно із відповідними погодженнями та експертними висновками. Але рух вперед необхідно починати вже сьогодні, невідкладно.

Голова фракції «Батьківщина» Віталій Журавльов запропонував конкретний проєкт рішення, якими передбаченого розв’язання цієї проблеми у практичній площині. Тобто створити передумови для виділення земельної ділянки. Він зазначив, що це є спільний проєкт, який вносять одразу п’ять проукраїнських політичних сил в міській раді. І він же наполягав на невідкладності виконання рішення. За інформацією В.Журавльова, окрім нього, проєкт рішення ініціювали також голова місцевої організації партії «Європейська Солідарність», депутат міськради Олександр Рушковський, голова фракції «Слуга народу» Олег Носов, голова фракції «Сила і Честь» Михайло Матвієнко, голова фракції «Радикальної партії Олега Ляшка» Андрій Мамалат. Не виключено, що до підтримки проєкту можуть долучитись і інші політичні сили.

Голова фракції «Слуга народу» Олег Носов беззаперечно підтримав ідею побудови та діяльності Православної Церкви України в Олександрії. Він вважає за необхідне дослідити проєкт ретельно і визначитись кожному депутату з цього питання. Водночас очільник фракції підкреслив — підтримка збройної агресії московською церквою є остаточним і безповоротним рішенням для цієї «структури», яка поставила себе поза законом, моральними та загальнолюдськими цінностями.

Голова місцевої організації партії «Європейська Солідарність», депутат міськради Олександр Рушковський підтримав проєкт рішення і зазначив, що наразі ми маємо парадокс — війна, що триває вже не один рік з Росією, вимагає суцільної мобілізації не лише матеріальних і людських, але й духовних ресурсів. І підтримка української церкви, що допомагає військовим і кожному українцю перемагати ворога, змагатись на стороні світла, є дуже важливим питанням.

Судове рішення на користь ПЦУ і домовленості із міським головою С.Кузьменком

Представники Православної Церкви України наголошували: сьогодні внесення змін у Генеральний план необхідно робити як виправлення помилок попередньої влади, адже внаслідок політичного, а не змістовного і об’єктивного рішення Генплан було «зачинено» для будь-якої релігійної громади, окрім тієї, що сповідує приналежність до Москви. До затвердження Генерального плану громада ПЦУ пропонувала зарезервувати для спорудження храму місце, в тому числі як варіант — у сквері Ю.Кравченка. За право справедливо розглядати, з урахуванням пропозицій громади пропозиції по розвитку міста у Генплані, релігійна громада навіть змушена була тривалий час судитись із мерією. Внаслідок неправомірних дій влади довелось витрачати і час і ресурси на владнання питання, хоча виграний судовий спір не завершено. Бо у вірян ПЦУ не було бажання карати когось, а була потреба захистити лише законні права. Для того, щоб місто не мало збитків внаслідок порушення закону під час формування Генплану, релігійна громада уклала мирову угоду. І відкликало остаточний позов, який змусив би владу у примусовому порядку розв’язувати питання щодо української церкви.

У якості компромісу мерія мала піти на зустріч і надати місце для побудови храму. Відповідні домовленості гарантував Олександрійський міський голова Сергій Кузьменко. Однак за час реалізації цієї угоди не відбулось жодних зрушень. Завдяки бюрократичним процедурам та різноманітним політико-правовим підходам, церкві місце під храм не надають, шукаючи пояснення як уникнути рішення про виділення землі, а не рішення як це місце надати. У останніх відповідях депутатам або благочинному, як представнику громади, риторика влади змінилась на агресивну. В цих офіційних відповідях за підписом Олександрійського міського голови Сергія Кузьменка та інших представників виконавчої влади вказувалось, що ніякої земельної ділянки надано не буде. Щобільше, виконавча влада вказала, що єдине місце для українського храму — це закуток між двох п’ятиповерхових будинків. І більше ніде місця в Олександрії для храму ПЦУ немає і не буде.

Версія виконкому дуже дивна: храм на скейт-майданчику, біля музею атеїсту і на кістках людей

Як зазначалось на засіданні комісії, спроба перемістити храм і місце розташування його на маленький і непристосований майданчик для скейтингу біля приміщення Театру навряд чи є раціональним. Це потребуватиме знесення майданчика, який вже став місцем відпочинку для дітей та молоді, крім того розташування третьої споруди із культурно-духовним призначенням практично на одному місці є не раціональним, адже це є територія поруч із Будинком Чижевського (де планується створити цілий музейний комплекс) та Олександрійським театром. Крім того, розташування церкви поруч із будинком видатного олександрійця — філософа та славіста Дмитра Чижевського який був переконаним атеїстом виглядає як дуже контроверсійне рішення, що порушує і логіку і сенс розвитку історичної частини міста. Крім того, Театральний сквер розташований на місці масового поховання часів Другої світової війни. І під час спорудження храму, там необхідно проводити дуже ретельні розкопки, які змусять відтермінувати час спорудження храму нескінченно.

Навпаки, знищена пам’ятка архітектури — колишня школа №1 — де наразі є сквер Кравченка, міг би органічно доповнити храм, який виконаний у стилі модерної церковної архітектурної забудови з елементами, що органічно поєднуються з історичною забудовою та стануть окрасою міста, відновлять загублену привабливість однієї із найстаріших та найцікавіших вулиць міста — Поштову (нині Першотравневу).

Один із проєктів, який може стати храмом в Олександрії

Рішення підтримали комісії, які мають у своєму складі 19 депутатів ради

За результатами засідання постійних комісій, ухвалено відповідні рішення як спільного засідання, так і кожної з постійних комісій, які в цілому об’єднують 19 депутатів міської ради.

Тепер проєкт рішення може бути внесено на чергову сесію міської ради для остаточного рішення і початку його реалізації.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *