Сб. Тра 18th, 2024

В Олександрії спробували заглибилися в історію Православної церкви України та розкрити її роль в житті українців. Захід з цієї теми відбувся 17 листопада у приміщенні громадського простору «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес». До дискусії приєдналися депутати Олександрійської міської ради від політичних партій «Батьківщина» (Віталій Журавльов, Олег Панібратенко), «Європейська солідарність» (Олександр Рушковський, Віталій Заріцький), «Слуга народу» (Ігор Ділієв) та «Сила і честь» (Олександр Приходько), а також місцеві краєзнавці, підприємці, освітяни, громадські активісти. Лекцію про православну церкву у «КУБі» провів благочинний Олександрійського району Православної церкви України, протоієрей Сергій Яровий.

Свою доповідь Отець Сергій розпочав з історії виникнення християнства на українській землі ще 2 тисячі років тому, адже саме звідти і бере свій початок православ’я. Протягом багатьох століть Православна церква України вела постійну боротьбу за своє існування та незалежність, яку вона мала ще за часів Київської Русі.

«Коли у 1240 татаро-монголи зруйнували Київ, і багато великих міст було зруйновано вщент, митрополити не могли знаходитися у самому місті, тому що весь час були набіги і пограбування. Тому вони вимушені були тимчасово переміщуватися. Спершу київський митрополит перемістився до Володимира-на-Клязьмі, а потім – до Москови. Звідти і пішла російська православна церква, яку близько ста років ніхто не визнавав. Але до цього це була Київська митрополія, яка була підпорядкована Константинополю, вселенському патріарху, з повними правами, повною автокефалією і незалежним устроєм. Єдине що було на початку – константинопольський патріарх призначав свого митрополита, а так ми були повністю незалежною і самостійною церквою», – поділився історичними фактами протоієрей Сергій Яровий.

Оскільки українські землі завжди були ареною бойових дій, бо їх постійно хтось намагався завоювати, православна церква України дуже часто опинялася під загрозою, і у XV столітті ледь не зникла як християнська гілка взагалі. Після Берестейської Унії більшість ієрархів стали греко-католиками, а православних єпископів майже не залишилося і висвячувати нових було нікому.Тоді вирішальну роль у збереженні православної церкви в Україні відіграли козаки.

«У той час, у 1620 році, через території теперішньої України проїжджав єрусалимський патріарх Фотій. Тоді козаки слізно, на колінах упросили його, щоб він висвятив нам митрополита і архієрея. Патріарх Фотій висвятив шість архієпископів і митрополитів, і таким чином було відновлено православ’я на Україні», – розповів отець Сергій.

Українське православ’я за часи свого існування пройшло нелегкий шлях – були і періоди занепаду, і часи відродження. Неодноразово православ’я в Україні намагалися знищити і Російська імперія, і радянська влада. Але церква вистояла, бо український народ з покон-віку був віруючим і боровся за православну церкву, яка у всі часи була для нього опорою і підтримкою.

«Православна церква України завжди була, навіть коли ми втрачали керування теренами нашої теперішньої країни. Вона відігравала дуже важливу роль, бо дала нам можливість зберегти наш етнос, нашу українську культуру, нашу самобутність як державності. Зараз Православна церква України визнана незалежною, має статус автокефалії, вона набирає сили, але нам дуже складно піднятися. Річ у тім, що на цей час багато громад намагається перейти від УПЦ до нас, усвідомлюючи, що російська церква – це церква країни-агресора. Але їхнє духовенство не хоче переходити, а нам заповнити такий простір своїм духовенством наразі фізично неможливо. Потрібен час, бо служінню у церкві треба вчитися пять років, тому така в нашій церкві зараз є проблема», – поділився благочинний Олександрійського району ПЦУ, протоієрей Сергій Яровий.

Отець Сергій також додав, що сьогодні Православна церква України особливо потребує максимальної підтримки як з боку суспільства, так і з боку влади.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *