Ср. Лис 29th, 2023

Фото умовне. Джерело pixabay.com

Україна — це люди. Люди, які вміють працювати і вміють створювати затишок на своїй землі, де б не жили, народились чи зараз закинула їх доля. Вони мріють про рай на землі навіть під час війни. Такі мрії окриляють і додають сил щодня воювати на фронті з російськими загарбниками або змагатись за незалежність на економічному фронті, підтримувати армію як волонтер.

Майже 250 олександрійців Перемозького мікрорайону вирішили не чекати подарунка долі, а самому порядкувати на своїй землі. Громадська організація із символічною назвою «Наша спільна перемога» очолювана героїчною людиною, захисником Донецького аеропорту, ветераном АТО, а нині захисником України на східному фронті, Олександром Мусулегою, теж долучається до цієї справи. Маже четверть тисячі городян — в основному жителів мікрорайону долучились до «Нашої спільної перемоги». Люди хочуть облаштувати для відпочинку той самий рай, який дарувала їм олександрійська земля — ставок біля мікрорайону.

Свого часу вугільна галузь потребувала перетворити маленькі ставки та річки у великі штучні озера для промислової мети. Тепер, ці створені померлим гігантом минулого озера, практично без господаря. Але можуть отримати його. Таке звернення, на ім’я Олександрійського міського голови громадська організація направила на початку травня. Мета жителів мікрорайону, очолюваних Олександром Мусулегою — підтримувати ставок у належному стані, сприяти жителям міста у культурному відпочинку на березі водойми. А ще — допомогти знайти кожному той затишний куточок природи, який дасть можливість після тяжкої праці відновити сили.

Головна відмінність обслуговування громадською організацією ставка — демократичність та доступність до природних ресурсів. Адже «платні ставки» — це оренда, бізнес, який має жити коштом «квитків» на ловлю риби. Треба платити і людям, що охороняють, обслуговують ставок. Для когось це не проблема мати такий вид відпочинку, коли за чималу вартість отримуєш бажане. Але не всі олександрійці мають статки, які дозволять витягнути з кишені тисячу гривень для риболовлі чи відпочинку. А народного місця для відпочинку, яке упорядковане і доступне на Перемозькому мікрорайоні немає.

Олександр Мусулега, голова ГО «Наша спільна перемога»

«Я вважаю, що працювати це може по різному. Все залежить від того як відноситься міська влада до цього питання. Чи влада хоче заробляти на ньому чи вона віддає ставок громаді для того, щоб це працювало на людей безпосередньо. Гроші які може громадська організація збирати як благодійні внески членів організації або як залучені, йдуть на зариблення ставка та його обслуговування. А не на оплату праці директора. Кошти потрібні і на обробку води вапном — це необхідна процедура. Необхідно також обов’язково обстежувати та підтримувати у належному стані пляж. З 8 ранку до 8 вечора під час купального сезону має знаходитись рятувальник. Це все бере на себе товариство, і організацію цих заходів і відповідальність за їх проведення».

Сьогодні ставок практично не має власника, хоча номінально він є власністю громади. Все громадське — це нічийне? Не зовсім так, якщо говорити про Перемозький ставок. Наразі, він перетворився на таку собі «сіру зону» де є неофіційні керівники та отримувачі вигод. У розмові з людьми, що мають бажання за допомогою громадської організації управляти ставком, постійно з’являється прізвище ексрадник Степана Цапюка, наразі депутат Олександрійської міської ради Володимира Дожджаника. І не випадково. Виявляється поки немає там управління, з’явилась своя схема порядкування у тій самій «сірій зоні».

«Офіційно відношення до ставка він не має, але він ними управляє», — говорить ветеран АТО та очільник ГО «Наша спільна перемога» О.Мусулега. Така «сіра зона» дозволяє говорити про різноманітні маніпуляції із власністю громади, аж до того часу, коли люди не почнуть порядкувати на своїй землі.

За даними аналітичної системи YouControl, дійсно, в оренді відповідна власність не знаходиться у жодної структури, де керівником є депутат міськради В.Дожджаник.

Наразі ГО «Наша спільна перемога» очікує відповіді від міської влади на своє звернення. Там, за словами очільника ГО, пообіцяли розібратись із ситуацією і спробувати знайти розв’язання питання.

Але вже зараз є така думка що кращий варіант — це або передача в комерційну оренду, або в комунальне обслуговування. На думку очільника громадської організації — це непродуктивна ідея, яка вимагатиме значної суми коштів. Крім того, тоді ставок опиниться в управлінні не людьми громади, а найнятими виконавцями. А це дві великі різниці. В часи коли треба єднати громаду, давати можливість виживати простим людям у складні воєнні часи, такий підхід навряд чи допоможе припинити розбазарювання природних ресурсів громади.

Російська агресія закінчиться поразкою агресора. І останній постріл у війні пролунає, а ветерани повернуться додому, до мирних справ. Але як ми наразі згуртуємо людей та допоможемо вижити, відновити сили, порядкувати на своїй землі за межею «гарячого фронту»?

Жителі «Перемоги» підтримують ідею ГО і говорять, що треба відновити цей затишний куточок природи і відновити єдність громади, яка може згуртуватись для цього.

Дмитро Атасов, житель Пермозького мікрорайону

«На ставку завжди було людно, бо там були хороші пляжі, і після того, як розвалився СРСР, цей ставок занедбали. А зараз його треба відновити. Я, наприклад, підтримую, щоб його не віддали в оренду, щоб туди не приїхали якісь чужі люди, які поставлять там паркани і заборонять навіть ходити по цій території».

За словами Д.Атасова перемозці мають сумний досвід порядкування на одному зі ставків, який через декілька рук передали і зрештою це перетворилось у «заповідну територію» для обраних. Зрештою, цим ставком для відпочинку зможуть користуватись не тільки жителі «Перемоги», але й всі олександрійці.

Олександр Рослов, теж житель мікрорайону, вважає таке рішення і справедливим і правильним. Адже знає історію виникнення ставка та історію безгосподарності. І дійсно кращий варіант для — залучити людей, а не віддавати все це виключно бізнесу чи в комунальне управління. Як показує практика, громада цілком може впоратись із цим питанням, якщо до справи долучиться небайдужі до долі ставка і самого мікрорайону, люди.

Наразі, за словами заступника голови ГО «Наша спільна перемога» Олександра Войтенка, 242 олександрійців, які об’єднались в громадську ініціативу чекають рішення влади. І сподіваються на те, що до них прислухаються.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *