Вт. Тра 14th, 2024
Геннадій Лоцман

Очільник «призупиненої» фракції «ОПЗЖ» в Олександрійській міській раді Геннадій Лоцман отримав у День Незалежності України підозру у вчиненні одразу двох кримінальних злочинів. Всі вони стосуються його діяльності як керівника управління житлово-комунального господарства міської ради та заступника міського голови.

Одне обвинувачення стосується збитків громаді у розмірі більше 2 мільйонів гривень, а інше – умисного заподіяння журналісту тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності. Обидві статті Кримінального кодексу говорять про покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі на строк до 5 років.

Підозру екс-депутату Кіровоградської обласної ради, а нині депутату Олександрійської міської ради погоджували в обласній прокуратурі, адже це особлива категорія справ, яка стосується народних обранців. Повідомлення про підозру обов’язково здійснюється у випадках наявності достатніх доказів для підозри особи у вчиненні кримінального правопорушення, зазначає стаття 276 Кримінального процесуального кодексу України.

Наразі депутат міськради та очільник фракції набув офіційно статусу підозрюваного. Підозру можна оскаржити у межах досудового розслідування. Після надання обвинувального акта, почнеться судове слідство. За результатом якого може бути рішення суду про визнання вини і притягнення до кримінальної відповідальності.

Як саме порушив закон на думку правоохоронців, Г.Лоцман

Як повідомляє ІА «Новий громадянин», інкримінують Г.Лоцману кримінальні правопорушення, відповідальність за які передбачена частиною 2 статті 367 ККУ та частиною 2 статті 345-1.

Друга частина статті 367 говорить про службову недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов’язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян, державним чи громадським інтересам або інтересам окремих юридичних осіб і спричинило тяжкі наслідки.

За цією статтею передбачена відповідальність у вигляді позбавленням волі на строк від двох до п’яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п’ятдесяти до семисот п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.

Друга частина статті 345-1 вказує на умисне заподіяння журналісту, його близьким родичам чи членам сім’ї побоїв, легких або середньої тяжкості тілесних ушкоджень у зв’язку із здійсненням цим журналістом законної професійної діяльності.

За цією статтею ККУ, яка є достатньо рідкісною для реалізації, передбачено покарання у вигляді обмеження волі на строк до п’яти років або позбавлення волі на той самий строк.

І трохи про самі справи.

«Сміттєва» справа: частина 2 статті 367 ККУ

Ця справа є продовженням розслідування правоохоронцями діяльності компанії «ОЛЕКСАНДРІЯ-ЕКО 2019». Свого часу ми повідомляли про дивні маніпуляції із засновниками та виконанням робіт на цьому підприємстві, про що вдалось довідатись в тому числі завдяки структурному аналізу діяльності компаній та пов’язаних із нею осіб у аналітичній системі YouControl.

Як повідомляє обласна прокуратура, за процесуального керівництва Олександрійської окружної прокуратури раніше було повідомлено про підозру керівнику підприємства. Кримінальне провадження відкрито за фактом забруднення земель відходами, що створило небезпеку для довкілля. На думку слідства, збитки, завдані довкіллю складають понад 2 мільйони гривень.

Саме Г.Лоцман мав контролювати як очільник комунального господарства та чиновник із значними повноваженнями, діяльність підприємства, що забезпечувало приймання сміття та його переробку та утилізацію. Фактично за час діяльності підприємства, законність діяльності якого на комунальному сміттєзвалищі теж розглядається в окремій кримінальній справі, було захоплено понад 1 гектара землі. Через ці незаконно захоплені землі у ґрунт та водоносний шар потрапили речовини, які можна назвати небезпечними для життя та здоров’я людей. Всі ці дії Г.Лоцман не здійснював, хоча це і були його обв’язки. Тепер службова недбалість не тільки може коштувати мільйонних збитків, але і загрожувати поширенню небезпеки для довкілля.

Журналістська стаття: частина 2 статті 345-1

Підозра у вчиненні такого правопорушення взагалі дуже цікава історія і вона не виключено тісно пов’язана із діяльністю Г.Лоцмана як відповідального за комунальне сміттєзвалище. Історія має початок у 2019 році. Саме тоді Г.Лоцман здійснив напад на журналіста, члена Національної спілки журналістів України, редактора сайту «Тексти. Олександрія» та представника ІА «Центральноукраїнське бюро новин» В.Голобородька. Подія відбулась на в’їзді до сміттєзвалища.

«Коротко по факту: тільки повернувся додому (близько першої ночі). Коли знімав на відео блокування сміттєзвалища на Лікарівці, вибіг пан Генадій Лоцман – начальник УЖКГ Олександрії, депутат Кіровоградської обласної ради і почав матюками погрожувати мені розправою, а також виганяти, виштовхувати фізично з території, яка є просто місцем повороту з траси на Кременчук у бік міського сміттєзвалища.

Преамбула: я був там, бо отримав інформацію про блокування міського звалища комунальниками. Саме це до речі і засвідчено тим, що керував подіями пан Геннадій Лоцман, який є очільником комунального господарства. Його автівка потрапила у кадр і тому він імовірно і прибіг розбиратись, гилячи матюччя і демонструючи свою зверхність, придумуючи якісь надумані вимоги і намагаючись провокувати на конфлікт. Більше того, з боку підбігли працівники так званої муніципальної варти і пана Олександра, людину, яка допомагала мені добратися до місця події, почав виштовхувати та хапати за руки.

Потім пан Геннадій почав вибивати фотокамеру. Не скажу секрет чому (на всяк випадок), але камеру він вибити не зміг (треба йому спочатку побувати на тренінгах з фізичного захисту журналістів), проте по руці умастив.

Я намагався нейтралізувати конфлікт – говорити на загальні теми, відходити на нейтральну відстань. Але махання кулаками і погрози продовжувались. Коли навколо зібралось достатньо багато людей, пан Геннадій зник з місця події, стрибнувши у машину і тікаючи із місця події.

Серйозних травм нема – трохи побив руку і вишкрябав шкіри (помітив коли давав свідчення у поліції). Що буде далі не знаю, але те що відбувалось – за межею реальності.

Це не 90-ті, коли ми самі знаємо, хто правив балом. Це – 2019-ий, коли начальник управління УЖКГ, депутат Кіровоградської обласної ради, гне матюччя, штурляє журналіста і виходить має якесь дивне відношення до дуже темної комерційно-корупційної історії із підкилимним тендером на міське сміттєзвалище, де примішані високі посадовці і зіц-директори. До речі, саме про це і було моє розслідування. Є до речі і ще одна цікавинка про цю нову фірму, яка утворившись за декілька днів до конкурсу блискавично і безапеляційно його виграла…

Взагалі я давно такої історії не бачив. Тепер знову на своїй шкурі відчув, що то є таке журрозслідування, коли переходиш дорогу місцевим можновладцям. А на фото саме та автівка. Це до речі, дуже схожа на ту, яка є у декларації пана Лоцмана навіть марка та сама. А на другому фото – втеча пана з УЖКГ-депутата з місця події. Якось так. І добре я ще відбувся. Бо попередня історія зустрічі рідних міських високопосадовців із активістами та журналістами, завершилась зламаною ногою».

Тоді на спроби пояснити свої дії, Г.Лоцман не відповів і слухавку у журналістів не взяв.

Про хід справи: закриття і відновлення в суді двічі, тяганина на чотири роки

Напад на журналіста, члена Національної спілки журналістів України, редактора сайту «Тексти. Олександрія» Віктора Голобородька стався 23 жовтня 2019 року. А підозра оголошена у серпні 2022 року. Хронологія подій є сама по собі дуже цікава.

На наступний день після нападу, 24 жовтня, розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні за ч.1 статті 125 та за ч.1 статті 171 ККУ. 125 стаття ККУ – це стаття за нанесення легких тілесних ушкоджень. А от 171 – передбачає відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналістів.

Слідча направила журналіста на судово-медичну експертизу чомусь лише на наступний день після скоєння нападу. Кваліфікація події, як імовірного злочину проти журналіста відбулась лише після направлення на адресу слідчого відповідного клопотання та його розгляду у правоохоронних органах.

Власне почалась тяганина, адже руху по справі практично не відбувалось. Це і з’ясувалось потім, коли вдалось оглянути матеріали справи.

Постановою слідчого 17 лютого 2020 року кримінальне провадження закрили «у зв’язку із відсутністю в діях Лоцмана Г.Г. складу кримінальних правопорушень». Копію постанови лише після клопотання заявника було надано 28 квітня 2020 року. 1 травня подано скаргу на постанову, про що розповідається на відео.

У скарзі було зазначено, що постанова про закриття провадження ухвалена незаконно, за надуманими мотивами, оскільки слідчим взято до уваги лише доводи підозрюваної сторони. Факти, викладені іншою стороною до уваги, на думку заявника, не брались до уваги. Щобільше, записи на відео не досліджено і про них, не дивлячись на їх наявність, взагалі нічого не сказано у постанові слідчого.

У постанові вказано про наявність «загальнокримінального злочину», однак його не кваліфіковано, а відмовляючи у продовженні кримінального провадження слідство спиралось лише на те, що «у темну пору доби нічого, щоб вказувало на його причетність до журналістики… не було».

Разом з тим на відео, відзнятим журналістом випадково на свою фотокамеру, чітко можна почути висловлювання депутата, який називає не лише прізвище, але й вказує на рід занять журналіста та висловлює свою неприязнь до журналіста та його діяльності, внаслідок чого він позбувся політичної посади.

6 травня 2020 року постанову слідчого скасовано судом, а провадження знову відновили 25 червня 2020 року.

Тут повний текст ухвали.

Справа потрапляє до рук слідчого міськвідділу і отримує чергову перекваліфікацію – частина 1 статті 125, тобто журналістська стаття зникає і з’являється стаття за нанесення умисних легких тілесних ушкоджень.

26 січня 2021 року справа отримує нову кваліфікацію – частина 2 статті 345-1. Ця стаття вже є суто «журналістською» – погроза або насильство щодо журналіста. До речі ця стаття з’явилась у ККУ в 2015 році, після масового побиття та тиску на журналістів під час подій Євромайдану та має упереджувати насильство щодо працівників ЗМІ.

Однак 1 лютого 2021 року слідство Олександрійського районного відділу поліції знову закриває кримінальне провадження. 24 червня 2021 року ухвалою Олександрійського міськрайонного суду постанова про закриття провадження, скасовується.

За інформацією учасників кримінального провадження тривалий час жодних дій не відбувалось. Завершення слідства відбулось лише у 2022 році.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *