У 2004 році вийшла в світ книги олександрійського краєзнавця, лауреата обласної краєзнавчої премії імені В.Ястребова Анатолія Кохана «Ти – наша доля, Олександрія». Серед інших публікацій у цьому збірнику краєзнавчих досліджень є надзвичайно актуальна сьогодні розвідка із назвою «Скільки в світі Олександрій?». Саме з неї дослідник розпочинає свою книгу. Публікація цікава тим, що вона відкриває цікаві порівняння і дає можливість оновити наші знання про назву міста та ті символи, що несе ця назва. Дослідження краєзнавця публікується з дозволу родини краєзнавця, який пішов від нас у 2012 році і зокрема Рози Кохан, яка докладає багато зусиль, щоб ми пам’ятали про цікаву творчу спадщину Анатолія Ілліча. Подаємо текст у авторській редакції, без змін.
В статті “Топоніміка Кіровоградщини” (“Краєзнавство, географія, туризм”, 2003 р. №4) О.Лазаренко зазначає, що у світі існує понад 40 населених пунктів, що мають назву Олександрія.
На всіх континентах, крім Антарктиди, є міста, що носять цю назву. Ці топоніми походять від давнього і по сей день поширеного імені – Олександр. Ім’я складається з двох грецьких слів: алексо (захищаю) та андрос (чоловік, муж).
Отож, Олександр – це людина, котра захищає, захисник людей. На терені малоазійських земель та в країнах Середньої Азії це ім’я відоме як Іскандер. Найдавніше і найвідоміше місто Олександрія знаходиться у Єгипті.
Це порт на Середземному морі, який було засновано в 332-331 pp.до нашої ери. Свою назву місто дістало на честь Олександра Македонського. Та мало кому відомо, що в Єгипті є ще одна Олександрія в дельті Нілу, і це місто – центр мухафазу, як називають у цій країні адміністративно-територіальну одиницю.
Існує міжнародна громадська організація, що об’єднує міста, які мають назву Олександрія. Представники нашого міста двічі брали участь у роботі конференцій олександрійців усієї планети.
На Україні, крім нашого міста, це ім’я мають села в Камінь-Каширському та Ківерцівському районах Волинської області, в Новомосковському та Широківському районах Дніпропетровщини, в Кобеляцькому районі на Полтавщині, в Рівненській та Сумській областях.
У сусідній Молдові є село Олександери. Це також Олександрія.
Є Олександрія в Ставропольському краї Росії, і ще одна – у Хабаровському. В республіці Беларусь є Олександрія в Школовському районі Могильовської області.
У Греції місто Олександрія знаходиться неподалік від порту Салоніки, а в Південно-Африканській республіці – у Капській провінції. Таку ж назву має місто на півдні Румунії та в далекій Австралії.
Є в Туреччині на березі Середземного моря порт Іскандерон. Це теж Олександрія, адже перси називали Олександра Македонського Іскандером. А в Таджикистані з озера Іскандер-куль витікає річка Іскандер-Дар’я.
В Узбекистані на березі річки Чирчик є місто Іскандар, а в Туркменії – Іскандер, та обидва вони повторюють назву Олександрія.
Після України найбільшу кількість міст з назвою Олександрія мають США, де такі міста є у штатах Луїзіана, Алабама, Віргінія, Менесота, Маріленд, а на кордоні Канади з США на березі ріки Святого Лаврентія існує місто Олександрія-Бей.
Є Олександрія і у Bеликій Британії, а на півночі Італії місто з такою назвою є адміністративним центром провінції. Два міста з такою назвою знаходяться в Канаді, в штатах Британська Колумбія та Онтаріо.
Та не лише міста мають таку назву. У Білій Церкві, на Київщині, на березі річки Рось розташований дендропарк Олександрія, який було закладено наприкінці XVIII ст. поміщицею Олександрою Браницькою.
Таким чином, у нас є «тезки» по всій земній кулі.
А в народі недарма говорять: дружба і братство – дорожчі від усякого багатства.
Анатолій Кохан