Пт. Гру 1st, 2023

Голові комісії з питань топоніміки, охорони культурної спадщини та місцевої символіки Олександрійської міської ради, керуючому справами виконавчого комітету Сергію Завалію передано історико-краєзнавчу довідку про виникнення назви міста Олександрія. Ця довідка є результатом послідовного пошуку обґрунтованого рішення щодо перейменування міста або захисту сьогоднішньої назви. Надання експертного висновку з питання необхідності перейменування міста, ініціював голова депутатської фракції “ВО “Батьківщина” Віталій Журавльов. Він прокоментував необхідність отримання такої довідки та подальші дії депутатів.

«Ми послідовно працюємо з питання, яке виникло в зв’язку з пропозицією певних чиновників, зокрема українського інститут національної пам’яті, перейменувати місто Олександрію. Наша позиція має ґрунтуватися виключно на букві закону і процедурах, визначених законом. Олександрійський міський голова Сергій Кузьменко висловив свою думку з питання імовірного перейменування міста на сесії міської ради. Він дав доручення топонімічній комісії, яка є дорадчим органом міської ради, дослідити питання перейменування і його доцільності, виправданості, історичної обґрунтованості. Для цього, як справедливо вказав міський голова, потрібні об’єктивні, зважені аргументи, факти і докази.

Як я і повідомляв раніше, ми провели консультації з експертами з питання – істориками, краєзнавцями, працівниками культури. Також від фракції ми звернулись до тих, хто міг би надати свій експертний висновок з питання. На сьогодні я маю історико-краєзнавчу довідку від краєзнавця, автора книги з історії міста Олександрії Віктора Голобородька. Цю довідку я передав голові топонімічної комісії для вивчення і використання у наданні висновку з питання перейменування. Ми ж продовжуємо підтримувати думку жителів міста, які в більшості говорять про те, що це перейменування не обґрунтоване, недоречне і не відповідає інтересам громади».

Повний текст історико-краєзнавчої довідки можна прочитати за посиланням.

В.Журавльов вказав, що довідка говорить відсутність реальних підстав перейменування. Такий висновок можна зробити із понад десяти сторінок тексту із посиланнями на джерела та аналізом існуючої на сьогодні інформації.

«Коли я ознайомився із текстом довідки та поспілкувався із її автором, то дізнався, що існує близько десяти версій і гіпотез про походження назви міста і кожна має аргументацію. Але довести чи спростувати їх жоден автор гіпотез не може. Походження назви міста Олександрія на сьогодні залишається таємницею для дослідників. У довідці так і вказано: «На сьогодні, остаточної відповіді із доведеними фактами та документально підтвердженими данними, щодо походження назви міста, надати неможливо. Походження назви міста є не вирішеною остаточно історико-краєзнавчою проблемою, яка можливо буде розв’язана лише з віднайденням документальних свідчень про найменування Олександрійська-Олександрії». Тобто це завдання для дослідників – знайти джерела, які підтвердять чи спростують гіпотези. Але поки що немає відповідних документів ми, як депутати, маємо діяти в рамках закону, тобто пропонувати рішення на підставі доведених фактів».

В.Журавльов вважає, що до питання обговорення перейменування назви міста долучаться інші інституції міста, регіону, громадські організації, запропонують об’єктивне бачення ситуації. Разом з тим консультації із жителями міста, які підтримують зв’язок із депутатами фракції говорять про негативне ставлення до перейменування і нерозуміння жителями Олександрії необхідності, мотивованості такого перейменування. Саме тому, на думку очільника фракції «ВО «Батьківщина» необхідно надати аргументи експертам державних органів влади, депутатам Верховної Ради, які ухвалять зважене і законне рішення.

«Ми маємо навіть в умовах війни зберігати демократичність ухвалення рішень, діяти послідовно, адже прагнемо саме до європейської демократії, до цінностей які нас поєднують з європейською цивілізацією, як і сама назва нашого міста Олександрії», – зауважує В.Журавльов.

Нагадаємо, 3 серпня 2023 року Український інститут національної пам’яті опублікував Перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики. У згаданому переліку в розділі де визначені для перейменування населені пункти Кіровоградської області зазначено місто Олександрію.

У документі УІНП, який оприлюднений на офіційному сайті центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури та інформаційної політики і який реалізує державну політику у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу, вказана наступна інформація: “1784 р. Усиківку перейменовано на Олександрівськ (згодом на Олександрію), на честь онука російської імператриці Катерини ІІ та майбутнього імператора Олександра І”.

Оприлюднюючи цей список, УІНП зазначає, що він має на меті сприяти громадам й органам місцевого самоврядування звернути їхню увагу на ті назви, які містять російську імперську символіку відповідно до закону. Також УІНП вказує, що упродовж наступних шести місяців, а саме до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Мотивація УІНП наступна: “1784 р. Усиківку перейменовано на Олександрівськ (згодом на Олександрію), на честь онука російської імператриці Катерини ІІ та майбутнього імператора Олександра І”.

7 серпня депутатська фракція “Батьківщини” в Олександрійській міській раді ініціювала захист назви міста Олександрії. Ці дії охарактеризували як спробу знищити історичну і улюблену назву міста внаслідок некоректної, необґрунтованої інформації. Включення Олександрії у Перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики голова депутатської фракції “ВО “Батьківщина” Віталій Журавльов прокоментував як не обґрунтоване.

Також раніше ІА «Новий громадянин» було опубліковано розділ з книги В.Голобородька «Олександрія: Історія Задніпров’я», де викладено інформацію про походження назви міста та популярний виклад про формування такої назви.

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *