Вт. Тра 14th, 2024

Сьогодні, 4 квітня 2023 року, 129-річчя з дня народження Дмитра Чижевського – видатного славіста, дослідника історії філософії, нашого земляка, що народився і сформувався як особистість саме в місті, що має назву Олександрія. До цього дня актив громадського простору «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес» пропонує згадати олександрійцям та всім українцям про вісім маловідомих фактів із життя видатної особистості як в історії української культури, так і наукового пізнання глобального масштабу.

Отже, поговоримо про те як співвідносились Дмитро Чижевський, Сковорода, поезія, наука, потойбіччя, гуманізм та «Європа Гітлера».

Фото Дмитра Чижевського з автографом. Джерело: https://tsdazu.archives.gov.ua/

Сковорода і Чижевський

«Я вважаю Сковороду одним із найзначніших теософів. Все, що до цього часу було написано про Сковороду, є недостатнім і в більшості випадків безглуздим», – зазначає Д.Чижевський у одному з листів до богослова та історика філософії Фріца Ліба.

Чижевський і арабський світ

Чижевський говорив, що якби він не продовжував пошуки щодо історії філософії, то, мабуть, почав би вивчати перських поетів в оригіналі. І став би дослідником арабської філософії.

Чижевський і наука

Наукові відкриття Чижевський робив навіть досліджуючи архів маленької церкви. Взагалі він побудував собі план життя де всі наукові дослідження мали б бути виконані у певний час. Практично всі свої ідеї він встиг втілити у життя.

Чижевський і потойбіччя

Чижевський вважав, що тема зла і диявола є настільки є серйозною, що всі його дослідження так чи інакше повертаються до неї. Жартівливий професор коли мова йшла про потойбіччя перетворювався у серйозну людину: «Я не міг би вигадати як на цю тему прочитати лекцію цензурно», – пише він у одному з листів.

Чижевський і театр

Чижевський визнавав, що у його житті жодної помітної ролі не зіграли засоби масової інформації та сучасні види мистецтва. Він не читав пресу, не слухав радіо і не дивися кіно, хоча іноді приходив на кінопрем’єри. Однак Чижевський захоплювався «живими» видами мистецтв – музикою та театром.

Чижевський і агенти

На рідкісні виходи у світ, Чижевський одягав модний одяг і поводив себе дещо епатажно. Як це згадували сучасники, робив це він скоріше не стільки для задоволення приватних емоцій, скільки для дослідження архетипів. Зокрема, він відвідував прем’єри з культовими фільмами про агента 007 Джеймса Бонда.

Чижевський і гуманізм

Освіту Чижевський не вважав самоціллю. На думку Д.Чижевського наукове пізнання не може бути відірване від гуманістичної мети. «У кожній галузі наукова освіта має сполучатись із вихованням людяності в справжньому розумінні цього слова». Джерелом такого натхнення до виховання людяності у нового покоління мають бути напрацювання минулих поколінь і духовна енергія культури.

Чижевський і Гітлер

Ідеал розвитку суспільства на думку Чижевського – вільний і всебічний розвиток народів та науки. Подальше нівелювання прав та інтересів націй призводить до того, що Чижевський назвав «Європою Гітлера» та охарактеризував як територію «людських жахіть та матеріальних злиднів».

Підготував член Національної спілки краєзнавців України, співзасновник “КУБ” В.Голобородько

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *