Пт. Тра 17th, 2024

27 жовтня у приміщенні громадського простору «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес» відбулася зустріч-дискусія «Січ – мати? Чиїх батьків – Олександрія-Усиківка?» Історія виникнення нашого міста оповита різноманітними легендами, які насправді далекі від історичних фактів. Відшукувати правду про заснування Олександрії зацікавленим жителям громади зі сфер освіти, духовенства, підприємництва та громадським активістам допомагав краєзнавець, лауреат краєзнавчої премії ім. Володимира Ястребова, член Національної спілки краєзнавців, автор книги «Олександрія: історія Задніпров’я» Віктор Голобородько.

«Дійсно, ми були на північно-східному кордоні запорізького козацтва, але якщо ми подивимося в усі історичні документи, в будь-які джерела, які говорять про існування міста Олександрії, ми дізнаємося про те, що Запорізька Січ практично жодного прямого історичного відношення до заснування Олександрії не має. Хоча тісні контакти Запоріжжя та гетьманців із Усиківки, імовірно були. Проте – це різні світи, різні культурні та історичні явища – Запорізьке Військо і Гетьманська Усиківка-Олександрія», – запевнив Віктор Голобородько.

Доповнюючи свої слова мапою тих часів, краєзнавець також додав, що Олександрія, як і майже вся Кіровоградська область, знаходиться на території, яка свого часу була реколонізована козацькою Гетьманщиною. Спираючись на свої краєзнавчі дослідження, Віктор Голобородько вважає, що у народженні Олександрії важливу роль відіграв гетьман і очільник Миргородського полку ранньомодерної української держави – Данило Апостол.

«Данило Апостол був одним з ідеологів того, щоб просувати вплив Гетьманщини на ці землі, землі так званого Задніпров’я. Він мав тут свою власність, він просував на цю територію своїх помічників та оточення. Навіть не дивлячись на те, що за різними міждержавними угодами між Туреччиною, Росією та Польщею тут була «буферна» зона, Гетьманщина крокувала через Дніпро і продовжувала реколонізацію цих земель. Повертала нашу землю до українського цивілізаційного фронтиру, знову створювала тут шар української історичної пам’яті», – повідомив краєзнавець.

Віктор Голобородько також зазначив, що насправді перша дата народження Олександрії пов’язана не тільки з Грицком Усиком. Ще у 30-их роках XVIII століття в межах сучасної Олександрії виник невеликий населений пункт заснований Михайлом Авраменком – значковим товаришем Кременчуцької сотні, одним із тих, хто на практиці реалізував настанови гетьмана Данила Апостола в Задніпров’ї.

На думку дослідника варто вказати на те, що російська імперія не стільки доклала зусиль для розвитку Олександрії, скільки зробили для того, щоб забрати у міста статус та перетворити на заштатне поселення. Однак у питанні відновлення статусу міста зіграли видатну роль шляхетські родини Гетьманщини. Тому місто здобуло своє ім’я на карті України не за милістю царів, а всупереч стратегічним ідеям імперії.

«Ми, як місто, як громада – не випадковість, і не просто так на карті вказали точку і народилось місто. Ми сформувалися завдяки реальним обставинам. І маємо вже зараз думати про те, яким чином формувати наше майбутнє, що ми маємо взяти як основу. Маємо переосмислити минуле, відмовитись від міфотворчості і усвідомити нашу сутність. На мою думку, спираючись на наявні факти, наш фундамент – це Гетьманщина з її філософією, культурою, багатою спадщиною. Відмова від «шароварницьких» міфів і легенд потрібна, щоб ми повернули історичну правду, глибину традиції, духовну спадщину предків. А ця історія без цієї шароварщини і стилізації під культуру, насправді набагато цікавіша і глибша за будь-які казки чи вигадки про історію громади та її коріння», – підсумував свою доповідь Віктор Голобородько.

На думку голови громадського простору «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес», депутата міської ради Олега Панібратенка, такі просвітницькі заходи – це маленькі кроки, які поступово допоможуть підняти Олександрію на вищий інтелектуальний та організаційний щабель.

«Наш простір об’єднує людей, які хочуть більше знати про своє місто і про життя взагалі. Це такий інтелектуальний, філософський, просвітницький майданчик, місія якого – нести в суспільство знання через людей, які цими знаннями володіють і хочуть ними ділитися. У нас є амбітні плани на те, як розкрити Олександрію світу. Сьогоднішні події в Україні – це нова історія Європи. І Олександрія теж повинна цю нову історію переосмислювати, перевідкривати її, якою б вона не була. Наша чесність, справедливість і любов до волі – це ті якості, які сьогодні дають можливість українцям боронити свою землю», – говорить Олег Панібратенко.

Зустріч-дискусію з краєзнавцем Віктором Голобородьком була проведена за ресурсної підтримки ГС «КУБ. Культура. Урбаністика. Бізнес».

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *