Пт. Тра 17th, 2024
Екскурсія Олександрія

Гості, чиїм тимчасовим, а можливим і тривалим місцем життя стала Олександрія, долучились до мультиекскурсії, яка включила знання як з історії міста, так і його культури, економіки і інших сторін буття.

Як побачили нашу зустріч тележурналісти та колеги з онлайн-видання

Цікавий телевізійний сюжет про подію та старт, що спонукає нас до подальших кроків, зробили колеги із ТРК «КТМ», за що їм щира подяка: журналістці Вікторії Васіній та відеомайстру Василю Возіяну.

Що важливо — гості ділились емоціями і враженнями, розповідали про те, що вони очікують від бліц знайомства із Олександрією. Залучили до екскурсії ми і постійних жителів міста. Щоб вони оцінили сам захід та ми отримали зворотний зв’язок у спілкуванні та отримали незалежну оцінку заходу.

Дякуємо за інформаційну підтримку і онлайн-видання «Голос Громади» та особисто журналіста Олександра Наріжного. Ось посилання на текст колег:

https://golosgromadu.info/90-hvylyn-oleksandriyeyu-mandruvaly-yiyi-vymusheni-gosti/

А ще нагадаємо про що власне була наша класична, довоєнна екскурсія містом, яку ми нині згадуємо із певною ностальгією. Ось тут детальний звіт про приїзд в Олександрію журналістів України на сайті РБК-Україна.

https://travel.rbc.ua/rus/show/gorod-futbola-teatra-posmotret-aleksandrii-1637583173.html

А також сюжет колег із ТРК “КТМ” про цей же захід: журналістка Тетяна Глазкова та відео від Василя Возіяна.

Перехід від темряви до світла: майже за олександірйським модерном

І трохи власних вражень. Емоційно — складно. Особливо після того, як дізнаєшся, що відбувалось і, мабуть, відбувається у окупованих російськими військами українських містах. Складно навіть читати книги і мислити, а не працювати на екскурсії.

Але маємо жити і працювати. До цього закликає влада. Це, зрештою, і всі маємо робити — створити надійний тил, щоб жив і дихав фронт. Без цієї єдності зброї, економіки і живих сердець українців неможливо досягти того, що ми хочемо всі — перемоги!

Маємо долати біль, злість, жорстокість ворога — силою духу. Залучати до українського, олександрійського контексту всіх. Єднати у спільну громаду і тих, хто приїхав до нас шукати захисту та можливості працювати. І тих, хто є корінним олександрійцем. Власне, це очищення і силу, додає і історична архітектура Олександрії, де зодчі минулого втілювали перехід від темряви до світла через інтер’єри модерну, через єднання із природою та органічним світом.

Війна: душі, що заповнені полум’ям

Коли проводиш екскурсію, відчуваєш наскільки непросто нашим вимушеним гостям, переключити себе на сприйняття чогось духовного, чогось не пов’язаного із війною. Адже у короткі миті пауз та розповідей за межами спілкування з теми екскурсії, у наших гостей в основному лунала одна тема — війна! І це не випадково, не дивно і цілком логічно.

Ми спробували надихнути наших гостей-внутрішньо переміщених осіб, додати стимулів переосмислити певні речі і побачити місто не тільки як місце вимушеного перебування. А саме як українське місто, що обіймає і гостинно зустрічає всіх, хто має українську душу і українське серце. І не стільки за етнічною ознакою, як за ментальністю та нашими культурними і ціннісними зв’язками.

Щира подяка за те, що знайшли емоційну силу зустріти гостей та спілкуватись із ними як завжди ввічливі та гостинні адміністратори «Будинку Піщевича». Там кава, чай, затишна атмосфера будинку, створено століття тому видатним олександрійцем і дбайливо відтворена. А саме цей олександрієць — Семен Піщевич — намагався творити новітню Українську Державу із гетьманом Скоропадським. До речі якось ми раніше і не помічали, але наші гості з Харкова помітили величезну товщину стін споруди. І дійсно — це надійний прихисток навіть через багато років з часу побудови.

Та сподіваємось незабаром матимемо змогу хоча і думати про бомбосховища, укриття, але як про частину буття, а не про нашу постійну неминучу тривожну сьогоденну практику.

Театр: entreprise із маскувальними сітками

Театр здивував і зачарував камерною атмосферою. І мав, окрім аури високого мистецтва, і присмак воєнного лихоліття, нашого опору ворогу. Прямо у фойє плетуть маскувальну сітку.

І тут плекають віддалені, хоча і дуже бажані плани почати театральний сезон. Всі можливості для цього є. Хоча звісно все залежить і від того чи можна гарантувати наразі безпеку глядачам, акторам, гостям театру. Про це говорить наш давній і щирий друг Юрій Біланюк. І він показує господарям новий майданчик перед театром, що відкриває огляд на злиття Інгульця і Березівки. Мега сакральне місце для олександрійців. Адже саме тут місце народження майбутньої Олександрії, а раніше – козацької Усиківки.

А ще важливо було відчути, що навіть найменші учасники нашої екскурсії знайшли собі відчуття свободи та позитивні емоції у Будинку футболу. Наш гід по цьому храму спорту, Єлизавета Касяненко провела із майстерністю знавця. І показала всі найважливіші цікавинки найспортивнішої і найфутбольнішої локації Олександрії.

Текст: Віктор Голобородько

Фото: Станіслав Сітніцький

Офіційний пресреліз заходу

В Олександрії вперше проводяться безкоштовні екскурсії містом для внутрішньопереміщених осіб за новим мульти-історико-культурним маршрутом

«Олександрія: козацький фронтир-імперське місто-центр громади Незалежної України». Саме таку назву має новий маршрут, спеціально розроблений для внутрішньо-переміщених осіб, що наразі живуть в Олександрії. Це — поєднання краєзнавства, історії культури та мистецтва, архітектури та історії громади. Мульти-історико-культурний маршрут є спробою за 90 хвилин дати зрозуміти, що таке Олександрія, її історія, культура та її «громадська душа».

Мета екскурсій та зміст

Мета екскурсій — підтримати олександрійців та внутрішньопереміщених осіб і сформувати цілісне уявлення про історію та сьогодення Усиківки-Бечії-Олександрії, надати цікаву і змістовну інформацію про місто, встановити соціальні зв’язки громада-ВПО.

Маршрут є пішою екскурсією та охоплює найвидатніші пам’ятки мікрорайону «Старе Місто» в Олександрії, відновлений Олександрійський Театр та футбольний стадіон і «Будинок Футболу» ФК «Олександрія».

Під час заходу учасники зможуть ознайомитись коротко з історією міста в якому вони перебувають та дізнатись про:

  • засновників міста та походження назви міста;
  • унікальні архітектурні та історичні пам’ятки;
  • сакральні місця міста;
  • видатних особистостей Олександрії;
  • театральну спадщину громади – міський театр;
  • футбольний клуб «Олександрія».

Хто організовує та підтримує

Заходи відбуватимуться за ініціативи та інформаційної і технічної реалізації ГС «Громадський простір «КУБ», інформаційного агентства «Новий Громадянин», футбольного клубу «Олександрія», Палацу культури «Олександрійський театр». Та за підтримки Олександрійського міського голови Сергія Кузьменка, Кіровоградської обласної організації Національної спілки краєзнавців України.

Заходи безпеки під час воєнного стану

Перед проведенням екскурсії всі її учасники повідомляються про необхідність виконувати всі вимоги воєнного стану, включно із переміщенням територією міста та із повідомленням їм про найближчі сховища. Організатори мають спеціальне програмне забезпечення для отримання оповіщень про повітряну тривогу, а також пропонуватимуть учасникам здійснювати всі необхідні заходи безпеки.

Чому проводяться екскурсії та навіщо у часи війни це робити?

Коментар голови ГС «Олександрійсьикй громадський простір «КУБ» Культура.Урбаністика. Бізнес», депутата Олександрійської міської ради Олега Панібратенка

«Наша мета об’єднати людей, що наразі вимушено переїхали зі свого рідного міста в Олександрію. Ми хочемо показати наскільки наше місто є комфортним і цікавим для життя. Наскільки в ньому є багато цікавих локацій та можливостей. І найголовніше — ми хочемо встановити постійні і тривалі зв’язки із людьми з різних регіонів. Війна обов’язково завершиться перемогою України. І тоді нам потрібно відновлювати країну, а іноді — будувати її наново, включно із економікою та культурними зв’язками. Ми вирішили спільно із колегами встановлювати ці зв’язки прямо зараз. Допомагати відновлювати наші економічні та культурні сили, які потрібні у тилу, не менше, ніж зброя та захист на передовій. І це дозволить нам ефективно працювати, даючи максимум енергії, потужності для захисту України на лінії фронту із російським агресором».

Коментар автора екскурсії, члена Національної спілки краєзнавців України, лауреата премії імені В.Ястребова, Віктора Голобородька

«Війна йде за два фронти: один — гарячий, із зброєю, ракетами, ударами авіації та героїзмом бійців і офіцерів Збройних Сил України. І тут все зрозуміло і просто. Ми віримо у ЗСУ і знаємо як допомогти їм максимально. Але є другий фронт — де все складно, неоднозначно, де багато штампів та пропаганди. Це — фронт за душі людей, за їх внутрішній світ. Саме за цей, другий фронт, ми маємо невпинно, щоденно та ефективно боротися. І як показує нам життя — мова, історія, культура, загальнолюдські цінності, почуття громадянського обв’язку та прав людини — все це має величезне значення. Адже російська агресія почалась у регіонах, де душі людей отруєні частково, а іноді і дуже сильно, пропагандою. Де позбулись важливої ознаки свідомої та незалежної людини — відчуття Громадянина. Саме за цей фронт ми і намагаємось вести війну. І навіть у складні часи демонструємо світові та один одному незламність нашого духу та віру у те, що Україна переможе на всіх фронтах, включно із духовним. А для цього ми і хочемо показати учасникам наших екскурсій шлях нашої громади до дня сьогоднішнього».

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *