Вт. Тра 14th, 2024

Олександрію відвідали музейники та журналісти Кропивницького. Актив Олександрійського громадського простору «КУБ» Культура.Урбаністика.Бізнес» організував разом із працівниками Олександрійського міського музейного центру, екскурсію містом, оглядини музейної експозиції місцевого музею. Мета зустрічі — розповідь про літературну, історичну та театральну спадщину краю. А також обмін інформацією, демонстрація туристичного потенціалу Олександрії.

У складі делегації з Кропивницького — заслужений журналіст України, член Національної спілки письменників, редактор часопису «Наша громада» Валерій М’ятович, директор літературно-меморіального музею І. К. Карпенка-Карого Лариса Хосіянова, старший науковий співробітник музею І.К. Карпенка-Карого Тетяна Ревва.

Разом із журналістом та краєзнавцем, співзасновником ГС «КУБ» Віктором Голобородьком, гості з Кропивницького побували на новому краєзнавчо-туристичному маршруті, що охоплює літературне, історичне та театральне минуле міста. «Від гімназії Чижевського до Старого міста Олександрії і театру Чібісова». Така назва маршруту охоплює всі найголовніші локації подорожі.

«Ми відвідали новий маршрут, що розроблений спеціально для наших гостей. Він взагалі з’явився як експромт, у відповідь на пропозицію приїхати до міста і подорожувати пішим маршрутом від автовокзалу. Але була і ще одна мета — охопити головні віхи історії Олександрії, розповісти про літературну та театральну, громадсько-політичну спадщину. І тому так ми і спланували маршрут. Він починається від чоловічої гімназії де навчались ледве не всі видатні люди міста і прямує до Братської могили-кургану де за легендою була могила засновника міста, а нині місце спочину одного із ватажків руху опору та визволителів від нацистської окупації. Далі ми подорожували до пожежної каланчі з міськими курантами та до єдиного історичного сакрального місця міста, який не знищила більшовицька влада у 30-ті роки минулого століття — екссинагоги. І звісно не могли не показати казначейство, будинок Штромберга, будинок Піщевича, Театральний сквер, будинок Чижевського, приміщення відновленої перлини громади — Олександрійського театру.

До речі чи не вперше ми змогли показати гостям відновлену та реконструйовану площу біля входу у театр. Наразі зрозумілий і масштаб реконструкції і те, як можна вдало використати цей простір для виступів на відкритому просторі. Театр оживає і стає тим ,чима має бути — серцем, духовною силою громади.

В складі маршруту — площа олександрійського маршала Кошового із бюстом полководцю та приміщення колишньої жіночої гімназії — одного з найстаріших навчальних закладів Олекснадрії. Не могли не показати і знаменитий будинок «У Яші», і Соборну площу, що має нині вишуканий мозаїчний орнамент в українському стилі.

Фінальна точка «КУБівської» подорожі — міський музейний центр. Тут ми передали наших гостей професійній команді міського музею. Цікаву екскурсію, що охопила найважливіші події та періоди життя міста провела Тетяна Вальчишина, головний зберігач фондів».

Мета зустрічі не тільки відвідини міста. Співробітники літературно-меморіального музею І. К. Карпенка-Карого передали матеріали до інформаційно-туристичного центру міста, які створювались завдяки співпраці ІТЦ та обласних фахівців.

«Ми не тільки намагались наситити подорож по місту унікальною інформацією, великою кількістю прізвищ, дат, невідомих широкому загалу фактів. Наша мета була зацікавити гостей містом. Зробити подорож такою ,щоб вона стала цікавою і щоб до Олександрії було бажання приїздити гостям з Кропивницького чи інших міст України. Навіть за відсутності продуманої та розгалуженої інфраструктури, наші архітектурні та історичні перлини — це безцінний скарб, який є основою для створення туристичний локацій. І сподіваюсь, що наше завдання виконане.

Щира подяка за дуже затишну атмосферу кав’ярні «Дом Піщевича», де нині з’явилась дуже класна кавова машина і є майстер, що готує дуже смачну запашну каву, чай та є можливість підібрати смаколики до душі. Маю сказати що і гостям, і мені сподобалась та суператмосфера яка є у будинку. І як дбайливо до минулого, до історії будинку, ставляться нинішні власники.

На згадку про відвідини міста гостям вручили фірмовий смаколик-печиво від «КУБу», свідоцтва про відвідини міста та брошуру, що розповідає про яскраві локації міста», — прокоментував подію В.Голобородько.

«Маю сказати, що позитивні враження наших гостей від екскурсії та спілкування не були б такими, якби не співпраця із всіма, хто є партнерами та нашими постійними друзями у туристичній та просвітницькій діяльності. Щиро дякую Станіславу Сітніцькому, очільнику ГО «Зелений світ», який допомагає забезпечувати якісне оцифрування зустрічі та створення незабутнього контенту. Дякую Юрію Біланюку, директору ПК «Олександрійський театр», власникам та адміністраторам анти-кафе «Дом Пищевича», Тетяні Отченашко, директору Олександрійського міського музейного центру, поліграфічному підприємству «Діджибукс Прес», приватним підприємцям, що виготовляють крафтові солодощі».

На думку В.Голобородька, реалізація навіть перших намірів щодо структурування та створення туристичної і краєзнавчої інфраструктури сформує постійну зацікавленість у внутрішньому туризмі, формуванні нового погляду на розвиток та інвестування бізнесом цього напрямку.

Відгук про екскурсію одного з учасників — члена Національної спілки журналістів України, В’ячеслава Чебишева

Відкриваю для себе… Олександрію

«Сьогодні КУБ – це непросто абревіатура від Культура Урбаністика Бізнес, це вже відомий в Олександрії, а останнім часом і за її межами, бренд. – Чим же він відомий? – запитує прискіпливий читач. Відповідаю. Перш за все, своїми креативними проектами. Наприклад, створення в Олександрії робочої групи з написання курсу «Історія рідного краю» – це ідея КУБ ХАБ (громадській простір). Звісно, що реалізовувати цю ідею будуть, у тому числі, і представники КУБу. І таких прикладів багато.  Цікаві екскурсії від цієї організації дедалі становляться все популярніше і популярніше. Саме ця складова діяльності мене цікавила більш за все. По-перше, мене приваблює краєзнавство, а по-друге, ці екскурсії проводить відомий краєзнавець та чудова людина – Віктор Голобородько, якого я знаю і поважаю з давніх часів. Але, як це часто буває в житті, повсякденна рутина затягувала мене повністю, і я ніяк не міг виділити час на відвідування екскурсії. Допоміг збіг обставин. Мені зателефонував Віктор і сказав, що з Кропивницького до Олександрії на екскурсію у суботу 4 листопада 2021 року прибуває мій давній-давній друг – заслужений журналіст України Валерій Мятович, директор літературно-меморіального музею ім. І. К. Карпенка-Карого Лариса Хосіянова та старший науковий співробітник цього музею Тетяна Рева. І запропонував мені приєднатися до цієї невеликої, але, я би сказав, елітної компанії, що я з задоволенням і зробив. Додам, що ініціатором цієї екскурсії виступив Валерій Павлович Мятович, що є фахівцем у краєзнавстві та якому завжди була цікава історія нашого краю.

… Екскурсія перевершила мої очікування. Я дійсно відкрив для себе Олександрію, бо деякі факти з історії рідного міста мені були невідомі. Наприклад, я не знав, що на будинку колишньої Земської управи над входом на першому поверсі та над дверима балкону на другому поверсі, були герби міста та Херсонської губернії. Наразі добре видно ті місця, де вони розташовувались. Вразила глибина знань Віктора Голобородька, його кругозір та професіоналізм, його любов до рідного міста і обраного амплуа краєзнавця-екскурсовода. До речі, розповідав він бездоганною українською мовою.  Дякую, пане Вікторе! Додам, що з задоволенням поспілкувався з Валерієм  Мятовичем, з яким ми не бачилися декілька років. Словом, я дуже задоволений тим, як провів суботній день.

І про таке. Олександрійський громадський простір КУБ заснували декілька небайдужих городян, серед яких Віктор Голобородько, а керманичем тут депутат Олександрійської міської ради Олег Панібратенко. Добру справу робите, друзі! Так тримати!»

https://www.facebook.com/europacross/posts/3018436368406520

Враження від екскурсії Олександрією представників літературно-меморіального музею І. Карпенка-Карого

У перші грудневі вихідні делегація кропивничан відвідала місто Олександрію.

Нашими гідами стали місцевий журналіст, краєзнавець, голова ГО «Сучасні громадські ініціативи» Віктор Голобородько та його команда.

Мандрівка затишними олександрійськими вулицями минула неначе на одному диханні, хоч пройшли пішки близько шести кілометрів. Подивитися було на що! Чого тільки вартує пожежна каланча з курантами, збудована у 1896 році у псевдовізантійському стилі. Синагога  «Бешмедріс» – єдиний збережений після масової руйнації більшовиками  історичний храм ХІХ століття. Унікальна споруда казначейства (кін. ХІХ ст.) – нині комерційний банк.

Побували біля приватного будинку Штромберга, будинку земського зібрання.

Із цікавої, захопливої розповіді Віктора Голобородька дізналися про голову земського зібрання, очільника земської управи, депутата Четвертої Державної Думи Семена Піщевича. Побували в його будинку, де нині діє приватний готель та антикафе (кава і чай на різні смаки, легкі закуски, відсутність алкоголю; ігри, книги, приладдя для дитячого малювання; затишна, майже домашня атмосфера). Окрема подяка його співробітникам за гостинність.

Звісно, як працівників літературного музею, нас зацікавила будівля колишньої чоловічої гімназії, де свого часу навчалися літературознавець, енциклопедист, вчений-славіст, лінгвіст, філософ Дмитро Чижевський, а також поет, прозаїк, драматург, перекладач, кінооператор  доби розстріляного відродження Леонід Чернов-Малошийченко.

У будинку, де мешкав Дмитро Чижевський, нині частину приміщень займає Центральна районна бібліотека його імені. Ми подарували колегам буклети нашого музею та книгу «В пошуках голосу Марка Кропивницького», упорядковану Оксаною Гольник.

Одна з найгарніших споруд міста – театр Чибісова, з яким пов’язаний ранній період творчості одного із засновників київського українського драматичного театру ім. І. Франка, видатного актора і режисера Гната Юри. Будівля олександрійського театру нещодавно відреставрована. Упорядковується театральний сквер. Влітку там відбуватимуться мистецькі події. Дякуємо олександрійцям за нові враження та емоції! Закликаємо усіх охочих скористатися надзвичайно цікавим і пізнавальним туристичним маршрутом.

https://www.facebook.com/museumtobilevicha/posts/435523221474052

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *