Сб. Тра 18th, 2024

Інформаційне агентство «Новий Громадянин» продовжило на 2022 рік співпрацю із аналітичною системою «YouControl». Відповідний Меморандум про співпрацю пролонговано за результатами моніторингу діяльності агентства. Розкажу, як керівник агентства, чому це суперважлива новина і чому це так важливо для того, щоб у Олександрії підтримувалась якісна розслідувальна журналістика?

Що таке YouControl і чому це так важливо для розслідувань?

Представляти для підприємців чи тих, хто знає що таке журналістика і розслідування YouControl — зайве. Скажу тільки що з YouControl співпрацюють під час розслідувань такі видання, як незалежна аналітична платформа VoxUkraine, «Новое время», «Фінансовий клуб» (екс-«Коммерсантъ-Украина»), агарний портал «Latifundist», бізнес-видання delo.ua, інформаційний проєкт «Сегодня», сайт «Економічна правда», аналітичне видання Texty.org.ua. І цей список величезний. Тобто практично вся краща аналітична та розслідувальна журналістика України.

Сьогодні потужність системи практично безмежна — 5 мільйонів досьє на практично кожну компанію чи ФОП в України. На основі відкритих даних, відстежуються зміни в державних реєстрах. Є можливість отримати інформацію про зв’язки між афілійованими особами. Технологія системи дозволяє за хвилину отримати інформацію про компанію або ФОП із понад 100 офіційних джерел даних.

Система відкриває прямий доступ до судових рішень, даних по офшорних компаніях, актуалізує інформацію по фінансових показниках, державних тендерах, а також показує наявні ліцензії, земельні ділянки та багато іншої інформації. Це — неоціненний скарб для того, хто намагається розкрити маніпуляції із державними коштами або скористатись із недосконалості українського законодавства.

Власне завдяки цій системі ми могли провести ґрунтовні дослідження, що розкрили чимало важливих фактів.

Як все почалось і чому ця співпраця допомогла вижити журналістам-розслідувачам у найтяжчі часи?

Це краща із аналітичних систем, яка є в Україні. І я мріяв із ними співпрацювати ще коли працював редактором місцевого часопису «Городской курьер/Міський кур’єр» та редактором міської ТРК «Контакт-ЛТД». І написав запит.

Не дуже сподівався, що нас, як місцевих медійників, зацікавить серйозну столичну інституцію. Але несподівано я отримав дуже демократичну і просту відповідь. Що наразі вони не тільки погоджуються співпрацювати, але й надають одразу повний доступ до системи.

З цього часу я не хвилювався за точність і об’єктивність отриманої інформації з реєстрів та бачив картину по об’єкту розслідування так би мовити об’ємна, без викривлень і перебільшень. Адже її можна було перевірити як кажуть і вздовж і впоперек.

Багато резонансних розслідувань відбулось саме завдяки аналітичній системі YouControl без якої доказів правдивості тверджень у нас не було б ніколи і ми з командою не могли б аргументувати свою позицію. Вона — немов рятівне коло для розслідувача.

Меморандум про співпрацю фіксує взаємовідносини мене, як члена Національної спілки журналістів, як засновника двох електронних видань «Тексти.Олександрія» та «Новий громадянин» із представниками аналітичної системи. Він надає право безкоштовно користуватись ресурсами системи і використовувати її для роботи та перевірки інформації.

Щоб отримати безкоштовний доступ до системи необхідно щороку проходити ретельний моніторинг публікацій. Спеціалісти, що представляють аналітичну систему проводять власний аудит активності та дієвості тих, взаємодіє із системою як журналіст-розслідувач або як автор аналітичних публікацій.

Тож це не формальність і не бізнес. Це — дієве партнерство у громадському секторі, допомога громадянському суспільству, яка підтримує розбудову демократичної країни без шахраїв та корупціонерів як у владі, так і в бізнесі.

Колеги позитивно оцінили наші публікації та спрямування діяльності агентства, щодо взаємодії із громадянським суспільством, зокрема із громадською спілкою «Олександрійський громадський простір «КУБ». Культура.урбаністика.Бізнес», де очільник — депутат Олександрійської міської ради, керівник ГС Олег Панібратенко.

Детальніше про знакову подію

Продовження нашої співпраці дасть змогу безкоштовно, без будь-якого спонсорства зацікавлених осіб продовжувати розслідувальну та аналітичну роботу. Незалежність від зовнішніх інвестицій — важлива складова ефективної та неангажованої журналістики. Особливо у регіональній площині, де дуже складно залишатись нейтральним до бізнесу чи політичних впливів.

Яка користь для міста від такої співпраці і чому ми працюємо «без кольорів»?

Що корисного дала аналітична система нам, як журналістам, що об’єднувались у розслідувальних проєктах і жителям Олександрійської громади? Вважаю що дуже багато.

Публікації щодо імовірних правопорушень Олександрійського міського голови, його оточення, а також шаленого автопарку родини очільників мерії минулих років, дуже збурили свого часу місцевих посадовців. Хоча завдяки точному і об’єктивному висвітленню деталей у розслідуванні декілька судових тяганин були безрезультатними.

Останнього часу мерія навіть не подавала позови, бо розуміли — тут ловити нічого і це просто віддзеркалення їх діяльності.

Але один із останніх позовів — про виявлені правопорушення та маніпуляції щодо закупівлі обладнання для шкіл міста і управління справами, а також про численні маніпуляції із тендерами — продовжувався до останнього. Навіть подано було касацію до вищих судових органів. Саме по цій справі тягнулись суди вже не один рік. Екс-керуючий справами виконкому дуже хвилювався за свою репутацію, адже саме він підписував деякі сумнівні документи і брав у сумнівних маніпуляціях безпосередню участь. Але всі суди він програв, навіть крутячи як циган сонцем, інформацією про своє місце перебування під час судових засідань, і навіть задіюючи для участі у цій судовій справі інших підлеглих йому юристів.

Щобільше, чимало коштів було витрачено на спроби подавати численні клопотання, апеляції, всіляко затягувати процес, щоб перевіряти журналістів на злам. Типова тактика людей, які винні, але не здаються, бо знають що втратять більше. Але всі суди вони програли і не змогли довести, що кошти витрачались раціонально, що наші розслідування були упередженими. Все якраз навпаки.

А тепер ми отримали і додаткове підтвердження цьому — висновок аудиторської служби України, яка зазначила нераціональне використання коштів Олександрійської міською радою саме у тих галузях, про які ми писали. Загальна сума нераціонального використання грошей бюджету складала за оцінкою державних аудиторів більше 2 мільярдів гривень. Тобто місто отримало нарешті незалежну оцінку державних експертів з фінансів про ті негаразди та нераціональні рішення мерії, які будуть «гикатися» всій громаді не один рік. І це показує що громадянське суспільство треба оцінювати к колег, як партнерів у спробі пере налаштувати громаду на кращі рішення. Сподіваємось, що нова практика, яка зароджується у стінах мерії, матиме продовження. І «система» не з’їсть цей позитивний імпульс.

Всі значущі розслідування, що з’явились у журналістів інформаційного агентства та у моєму особистому заліку, не в останню чергу відбулись завдяки потужній інформаційній аналітичній системі YouControl, розкрили не тільки стиль життя місцевих посадовців, але й показали невідповідність між реальними статками та придбаними позашляховиками за мільйони і іншими реалізованими забаганками. Це не стало матеріалом кримінальних справ, але це стало серйозною підставою для роздумів людям. І вони тепер розуміли хто управляє містом і якою є довіра до їхніх дій. Зміна влади відбулась, в тому числі і завдяки активному громадському спротиву розкраданню та нераціональному використанню бюджету, зловживання владою та бездіяльністю чиновників. І сподіваємось цей урок, який дав громадський сектор владі змусить чиновників працювати більш прозоро, чесно і не красти гроші із міського бюджету.

Маю сказати важливу деталь. Ми не розставляли і не розставляємо маркери в залежності від політичних уподобань чи зміни прізвищ можновладців. Чергове наше розслідування присвячене призначенню на посади у галузі культури. І ми опублікували перший блок наших висновків. Детально і покроково показали купу порушень під час призначення керівників і свідоме, на наш погляд, ігнорування закону, лобіювання приватних інтересів депутатів у цих імітованих «конкурсах».

За результатами цієї публікації та реагування депутатів, проведено службову перевірку. Усунуто недоліки. І вперше проведено конкурс на посади очільників закладів культури відкрито, без тиску і спроби підлаштувати закон під себе.

Вважаю, що це «мала», але символічна, показова перемога всього громадянського співтовариства міста, активістів громадських організацій та депутатів, що підтримали нас. Корупція не є всесильною. Її можна і треба перемагати.

Розслідування продовжуються. Адже життя змінюється, а чиновники…

Нещодавно ми також звернули увагу на нераціональні бюджетні витрати та невиконання норм законодавства управлінням культури міської ради. Чергове розслідування мало значний резонанс, адже це була реакція на те, як представили місто на міжнародній виставці. Ми направили звернення у мерію щодо розгляду порушених в розслідуванні, питань. Очікуємо відповіді.

Тобто хочу ще раз підкреслити — інформаційне агентство «Новий громадянин» і журналісти та активісти, що нас підтримують, не мають політичних прапорів, коли працюють над розслідуваннями. Всі їхні і мої, зокрема, політичні переконання залишаємо у приватній сфері спілкування. А в роботі у нас тільки є один критерій — зважена оцінка роботи влади, депутатів, будь-кого, хто стає об’єктом розслідування. Тож історія продовжується.

Віктор Голобородько, директор ІА «Новий громадянин»,

член Національної спілки журналістів України

Від admin

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *